Epidemia i wywołane przez nią reperkusje dla rynku nieruchomości komercyjnych skłoniły właścicieli nieruchomości oraz firm korzystających z powierzchni do zmiany swoich strategii nieruchomościowych. Przyspieszyła cyfryzacja przedsiębiorstw. E-commerce notował wzrosty, jakich nie widziano nigdy wcześniej notując sprzedaż większą o 35% rok do roku*, co wpłynęło na strukturę popytu i podaży na rynku powierzchni magazynowych i logistycznych. Rozwinęły się alternatywne aktywa handlowe: parki handlowe, które dzięki swojej otwartej architekturze pozostają cały czas otwarte, a możliwość dokonania wygodnych zakupów w pobliżu swojego miejsca zamieszkania stała się dla konsumentów kluczowa podobnie jak możliwość odebrania w sklepach, mieszczących się w parkach, towarów zamówionych przez Internet. Zauważyły to sieci handlowe i duża część z nich zaczęła rozwijać formaty sklepów dopasowanych do specyfiki parków handlowych. Nie mniejsze zmiany zaszły na rynku biurowych powierzchni serwisowanych: zmieniły się potrzeby i oczekiwania pracowników, którzy z mniejszym entuzjazmem korzystają z otwartych przestrzeni coworkingowych i częściej szukają nowoczesnych, elastycznych przestrzeni gabinetowych z wygodnym dojazdem – bez konieczności pokonywania zatłoczonych ulic czy przepełnionych środków komunikacji miejskiej.

Oferta elastycznych przestrzeni gabinetowych dla wielu mniejszych i średnich firm jest szansą na optymalizację kosztów nieruchomości oraz wygodne korzystanie z nowoczesnych powierzchni. „Firmy korzystające z naszej oferty mogą w krótkim czasie w całości wrócić do pracy stacjonarnej, jak również elastycznie dopasowywać niezbędną powierzchnię do aktualnych potrzeb biznesowych i rynkowych warunków w tym epidemicznych ograniczeń” – mówi Edyta Leszczyńska z firmy inwestorskiej i deweloperskiej DL Invest Group odpowiedzialna za rozwój konceptu biur serwisowanych DL Space powstających na powierzchniach należących do firmy nieruchomości certyfikowanych w międzynarodowym systemie certyfikacji ekologicznej BREEAM. „Nasza oferta składa się z wynajmowanych nawet na bardzo krótkie okresy gabinetów, a to znacznie podnosi komfort, ułatwia organizację pracy i minimalizuje czas spędzony w towarzystwie osób z innych firm, co przy odpowiednim zarządzaniu przepływem pracowników znacząco podnosi bezpieczeństwo wszystkich naszych najemców. Dodatkowo, krótkie, nawet miesięczne terminy najmu podnoszą bezpieczeństwo finansowe małych i średnich firm, które są szczególnie wrażliwe na rynkowe zawirowania wywołane przez pandemię” – podkreśla Edyta Leszczyńska.

Wybierając współpracę z DL Space, czyli model, w którym operatorem biur serwisowanych jest deweloper i właściciel biurowca, mniejsze firmy w ramach swojego rozwoju mogą także przenieść się na własne powierzchnie biurowe, znajdujące się w tym samym budynku, decydując się na długoterminowy najem i zaaranżować wynajętą przestrzeń według własnych pomysłów.

Istotnym elementem są również projekty wdrożeniowe dla nowych najemców, czy też projekty, których celem jest wsparcie obecnych najemców w ich bieżącym funkcjonowaniu poprzez proaktywne oferowanie bieżącego wsparcia w działalności operacyjnej oraz reagowania na pojawiające się potrzeby na przykład związane z zajmowanym lokalem lub infrastrukturą wspólną na terenie kompleksów biurowych. W przypadku platformy DL Welcome, którą wdraża firma DL Invest Group, jest to także sprawna, dwukierunkowa wymiana informacji umożliwiająca skuteczną komunikację na przykład swojej oferty do innych najemców w biurowcu.

 

Czy powierzchnie gabinetowe zdominują biura przyszłości?

 

Biurowe gabinety i znacznie więcej ożywionej zieleni zarówno wewnątrz budynków, jak i w ich bezpośrednim sąsiedztwie to rozwiązania, które potencjalnie mogą wpływać na zdrowie i komfort użytkowników przestrzeni. „Ciekawym elementem są na przykład uchylne okna, które umożliwiają szybką wymianę powietrza na wybranych przestrzeniach” – zwraca uwagę Edyta Leszczyńska. „Wychodzimy z założenia, że przygotowując przestrzeń, z której korzystanie może być po prostu dla pracowników zdrowsze, sprawimy, że przestrzeń ta, a tym samym nasza oferta będzie dużo bardziej odporna na rynkowe fluktuacje – mówi Edyta Leszczyńska.

 

Rośliny na zewnątrz, wewnętrzne ogrody i zielone strefy relaksu

 

Niedługo po przemysłowej rewolucji z XIX wieku zauważono, że miasta bez ogrodów, powierzchnie bez roślin nie sprzyjają efektywności i negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkańców i pracowników nierzadko przyczyniając się do wzrostu zagrożeń epidemicznych. Już na początku XX wieku na terenach wielu zachodnich miast tworzono tzw. green belts, tereny zielone, które miały zapewnić mieszkańcom komfort życia oraz poprawić warunki sanitarne.

 

Z naszej perspektywy zieleń zarówno na zewnątrz budynków, jak również na przestrzeniach wewnątrz nieruchomości jest kluczowa, gdyż ciężko przecenić jej znaczenie dla oczyszczania powietrza i poprawy komfortu życia i pracy stąd liczne, ponadnormatywne nasadzenia drzew i innych roślin, które organizujemy. Wewnątrz budynków przygotowujemy zielone strefy, które sprzyjać będą komfortowi pracy i poprawie wewnętrznego środowiska naszych nieruchomości” – dodaje Edyta Leszczyńska. „Na przykład w jednej z lokalizacji DL Space – DL Atrium przy ulicy Korfantego 138 w Katowicach na obszerną wewnętrzną cześć wspólną wstawiliśmy olbrzymią egzotyczną palmę. Jej utrzymanie wymaga wielu zabiegów, ale efekt, który drzewo to wywołuje wśród naszych najemców i ich gości wart jest tego wysiłku” – zauważa Edyta Leszczyńska.

 

Gabinety serwisowane nie tylko dla mniejszych firm

 

Bezpieczniejsze przestrzenie gabinetowe są także bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużych firm, które tymczasowo muszą powiększyć zajmowaną przez siebie przestrzeń na przykład budując zespoły projektowe w danej lokalizacji. Wynajmując oddzielne powierzchnie, których nie dzielą z innymi podmiotami mogą lepiej kontrolować bezpieczeństwo swoich pracowników oraz optymalizować koszty nieruchomości, a jednocześnie nie dezorganizują pracy swojego stałego biura. Biura serwisowane, jak DL Space umożliwiają także początkowy rozwój oddziału dużej organizacji na danym terenie – międzynarodowe organizacje mogą wykorzystywać biura serwisowane, aby prowadzić rekrutacje na przykład do centr usług typu BPO / SSC.

 

Odpowiednio zaaranżowane biurowe powierzchnie elastyczne w wygodnych lokalizacjach mogą być odpowiedzią na rynkowe wyzwania, potrzeby i obawy pracowników, którzy nie chcą na co dzień spotykać się z dużą ilością osób, a jednocześnie chcieliby pracować w profesjonalnym środowisku biurowym czego nie zapewnia praca w domu. Na terenach polskich miast jest coraz więcej ofert elastycznego wynajmu biur, a niektóre z nich, jak katowicki DL Space, odpowiadają na potrzeby i obawy pracowników ustanawiając nowe rynkowe standardy.